Obecnie jesteś na dawnej wersji naszego portalu turystycznego. Zapraszamy do zapoznania się z nową wersją.
NOWA WERSJA PORTALU


  Śnieżne Kotły
 

   Śnieżne Kotły to polodowcowe kotły znajdujące się w zachodniej części Karkonoszy. W ich obrębie oraz na ich przedpolu znajduje się kilka wałów moren czołowych i bocznych, natomiast przestrzeń pomiędzy nimi pokryta jest głazami moreny dennej. Najwyższe osiągają około 15 metrów wysokości. Powstanie kotłów oraz moren miało miejsce w plejstocenie, prawdopodobnie w czasie ostatniego zlodowacenia zwanego bałtyckim. Całe otoczenie kotłów zbudowane jest z granitu karkonoskiego. Na dnie Wielkiego Śnieżnego Kotła i na przedpolu Małego Śnieżnego Kotła, pomiędzy morenami, znajdują się trzy, okresowo wysychające jeziorka polodowcowe. Śnieżne Kotły są doskonałym przykładem występowania alpejskiego krajobrazu w Karkonoszach. W ich obrębie występuje wiele chronionych i rzadkich gatunków roślin. Na skałach moreny rosną najstarsze rośliny Karkonoszy - porosty miseczkowate, mające ponad 600 lat. Prawdopodbnie od XIX wieku przy Śnieżnych Kotłach znajdowało się już schronisko. Po II wojnie światowej przeszło generalny remont i przyjęło polską nazwę Wawel. W 1960 roku umieszczono w wieży telewizyjną stację przekaźnikową i w maju 1961 roku podjęto decyzję o zamknięciu dla turystów tego obiektu. Od tego czasu pełni on funkcję stacji przekaźnikowej dla potrzeb telewizji i radia, chociaż w skrajnych przypadkach przy załamaniu pogody pracownicy stacji mogą przyjąć turystów i uratować zdrowie lub życie.
   Śnieżne Kotły to również doskonały punkt widokowy, z którego roztacza się piękna panorama: Karkonoszy, Gór Izerskich, Gór Kaczawskich, Rudaw Janowickich i Kotliny Jeleniogórskiej. Przy dobrej pogodzie turyści mogą dostrzec nawet Górę Ślężę na Przedgórzu Sudeckim.


    Zdjęcia publikowane na witrynie turystykawpolsce.eu stanowią własność ich autorów. Kopiowanie i rozpowszechnianie bez zgody autora jest zabronione. Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)


   Wasze komentarze:



   Dodaj komentarz:

 
  Komentarz:
  Podpis komentującego (nie udostępniaj danych osobowych):
 
 
   Wystaw komentarz  

     Drodzy Internauci w celu uniknięcia na stronie wulgaryzmów lub treści ogólnie uznawanych za nieprzyzwoite - Wasze komentarze będą publikowane po weryfikacji przez administratora strony. Czas oczekiwania na publikację może zająć kilka godziny, a nawet dni - prosimy o cierpliwość :). Administrator bez podania przyczyny może odmówić publikacji komentarza lub usunąć istniejący komentarz. Dziękujemy.